İnternet Bağımlılığı Önleme” Yüzyüze Projesi” Yağmur ile Toprak Trabzon’da

İnternet Bağımlılığı Önleme” Yüzyüze Projesi” Yağmur ile Toprak Trabzon’da

KASAD-D olarak, ‘’Yağmur ile Toprak Trabzon’da’’ etkinliğini 16 Nisan’da büyük bir coşku ve çok sayıda katılımla gerçekleştirdik.
Avrasya Üniversitesi ile Kadın Sağlıkçılar Dayanışma Derneği’nin (KASAD-D) İşbirliğinde yapılan etkinliğine Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan

, Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, Genel Sekreter Gülay Yeniçeri, KASAD Yönetim Kurulu üyeleri aynı zamanda Yüz yüze İnternet Bağımlılığı” projesi ve “Yağmur ile Toprak Çevrimiçi” kitabının koordinatörleri Uz. Dr. Ayşe Güney ve Klinik Psikolog Ayşe Beyza Bıçakcı da katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başlayan etkinlikte KASAD-D Yönetim Kurulu Üyesi olan Uz. Dr. Sare Davutoğlu’nun da mesajı okundu. Davutoğlu mesajında, “TÜİK’in 2015 yılı rakamlarına göre nüfusumuzun yüzde 55.9’unun internet kullanıcısı olduğu, on hanenin yedisinde internet erişiminin olduğu, hanelerin yüzde 96.8’inde cep telefonunun bulunduğu, internet kullanım amaçları arasında sosyal medya kullanım oranının yüzde 80.9’la başı çektiği ve nüfusumuzun yüzde 24’ünün çocuk olduğu günümüzde doğru ve güvenilir internet kullanımı toplumsal gelişmemiz için çok önemli bir hale gelmiştir. Yarınımız olan çocuklarımızın bilinçli internet kullanımı konusunda Trabzon’da görev yapan rehber öğretmenler ve Avrasya Üniversitesi Psikoloji ve Çocuk Gelişimi öğrencilerinin katkısının toplum açısından çok değerli olacağı kanaatindeyim. Bu güzel çalışmayı en güzel şekilde değerlendireceklerine inandığım Avrasya Üniversitesi yönetimi ve öğrencilerine teşekkür ediyorum” cümlelerine yer verdi.

Etkinliğin açılış konuşmasını Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aşkın Asan yaptı. Asan: ‘’Yağmur ile Toprak Çevrimiçi’’ kitabının tanıtım toplantısına katılmıştım ve toplantıda internet bağımlılığı, siber zorbalık ve güvenli internet kullanımı gibi konular ele alınmış, İnternet bağımlılığını önlemek, doğru ve güvenli internet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla hedef kitlesi olan gençlerle ortak dili daha kolay kurabilecek Yağmur ve Toprak isimli iki çizgi karakter tanıtılmıştı. Ben de Avrasya Üniversitesi Bağımlılıkla Mücadele Merkezi kapsamında yürütülen çalışmalara destek amacıyla Yağmur ile Toprak’ı Trabzon’a davet ettim. Bu aslında KASAD ile gerçekleştirdiğimiz ikinci önemli çalışma. Üniversitemiz Kadın Sağlıkçılar vakfı (KASAV) ve KASAD-D işbirliği ile 20 Aralık 2014 tarihinde de “Senin Hayatın Senin Ellerinde! Bağımlılıkla Mücadelede Araştırma Merkezi Modeli Geliştirme Çalıştayı” düzenlemiş Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU bu çalıştaya katılmıştı” dedi. O çalıştayın çok hayırlı sonuçlarını gördük. Öncelikle üniversite olarak Bağımlılıkla Mücadele Araştırma ve Uygulama Merkezimizi açtık. Üniversitemizin Bağımlılıkla Mücadele Merkezi, görevlendirdiği uzmanlarla Trabzon merkez ilçe Ortahisar ve tüm ilçelerinde toplam 35 lisede öğrencilere Madde Bağımlılığı konusunda bilgilendirme sunumu yaptı. Ortaöğretim düzeyinde toplam 5000 öğrenciye ulaştık. Çalışmamızın asıl amacı madde bağımlılığına hayır diyen büyük bir genç kitle yaratmaktı. Bağımlılıkla Mücadele Merkezimiz bunu büyük oranda gerçekleştirmiş oldu. Öte yandan merkezimiz bölgemizde geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimizi her türlü kötü alışkanlığa karşı bilinçlenmelerini sağlamak amacıyla yeni projelere üretmeye devam edecektir. Yine Valiliğimizin katkılarıyla Trabzon Büyükşehir Belediyemizin inşasına başladığı Bağımlılıkla Mücadele Merkezi yine bu çalıştayın meyvelerinden biridir. Çok yakında hizmete başlayacak. İnşallah hep beraber açılışını da yapacağız. Belediye başkanımıza da huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Amaçları gençlerin ruh ve beden sağlığının korunması, sağlıklı, mutlu, çalışkan, üretken, kendine ve ülkesine güvenen bireyler yetiştirmek olan KASAD-D ın birçok amacı bizim amacımızla zaten aynı. Biz Eğitim, öğretim, araştırma ve topluma hizmet faaliyetleri ile küresel düzeyde liderlik eden, ürettiklerini insanlığın yararına sunan, etik değerlere saygılı, yaratıcı, bağımsız ve eleştirel düşünceye sahip bireyler yetiştiren bir üniversite olma misyonu ile hareket ediyoruz” dedi.

Trabzon Milletvekili Ayşe Sula Köseoğlu, KASAD-D Yönetim Kurulu üyeleri Uzman Dr. Ayşe Güney ve Psikolog Ayşe Beyza Bıçakçı’nın yanı sıra Emekli Öğretmen Mehmet Güney’de düzenlenen etkinlikte öğrencilere ve rehber öğretmenlere seslendi.
Avrasya Üniversitesi öğrencileri programda iki grup halinde Avrasya Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Yavuz Özoran Moderatörlüğünde ‘’ hayatta hangisi daha çok işe yarar; dersler mi, iyi geçirilmiş teneffüsler mi? Konulu münazara gerçekleştirdiler.

Yağmur ile Toprak Çevrimiçi kitabının dağıtıldığı etkinliğin sonunda katılımcılara plaket ve hediyeler takdim edildi.

Leave a Comment

Your email address will not be published.